Najveći rast neto zarada u prošloj godini zabilježen je u financijskim djelatnostima i djelatnosti osiguranja, pokazuju podaci Agencije za staitstiku BiH.
Rast plata u ovim djelatnostima bio je 9,8 posto u prosincu 2019. godine u odnosu na isti mjesec 2018. godine.
Prosječno su zaposleni u ovim djelatnostima mjesečno napunili novčanike sa 1.664 KM. Osjetan rast plaća u ovim djelatnostima dogodio se u prosincu 2019., kada je zabilježen rast neto plata za 7,6 posto u odnosu na mjesec ranije.
Zamjenik predsjedatelja Vijeća ministara BiH i ministar financija i trezora Vjekoslav Bevanda po drugi put je imenovan na ovu poziciju i u novi mandat ulazi s povećanjem proračuna institucija BiH za 30 milijuna KM i najavom mogućnosti da osnovica plaće u zajedničkim organima bude povećana za 4,5 posto. U razgovoru za Glas Srpske ministar Bevanda ističe kako su sve jači pritisci sindikata da se nakon sedam godina poveća osnovica, te očekuje usvajanje proračuna do kraja ožujka ove godine.
Prema podacima CCI-ja, razlika u plaćama između javnog i realnog sektora u BiH najviša je u Europi u korist javnog sektora, plaće u javnom sektoru u FBiH veće za 49%
Zaposleni koji radi puno radno vrijeme ne bi smio biti siromašan - to bi mu trebala jamčiti minimalna plaća. Ali realnost je često drugačija. Sudbina radnika na minimalcu nigdje nije laka, ipak ta zarada na Zapadu osigurava osobama da sa svojom zaradom mogu preživjeti mjesec. S minimalnom plaćom od 208 eura bh. radnici su na samom europskom začelju po visini minimalca, piše Večernji list BiH.
Troškovi života u BiH rastu iz godine u godinu. Samo za posljednjih godinu dana prehrambene namirnice su poskupile za 80 posto, a potrošačka korpa dostigla za mnoge nedostižnih 2.000 KM. Tako većina obitelji u ovoj zemlji, nastavljaju spajati kraj s krajem, reže troškove i zadužuje se kako bi preživjele od 1. do 1. svaki mjesec. Pritom, cijene i primanja variraju od općine do općine i od grada do grada, pa je u nekim dijelovima ovaj nesklad između primanja i potrošnje još veći, prenosi portal Buka.
Najveće prosječne plaće od 20.000 kuna zarađuju kontrolori leta, uz rame su im piloti sa 16.600 kuna, a na trećem su mjestu top menadžeri, piše Slobodna Dalmacija.
Premda su top menadžeri s prosječnih 12.069 kuna neto plaće prošle godine bili najplaćenija kategorija zaposlenika, kontrolori leta i piloti su ove godine ispred njih, ako se gledaju pozicije a ne kategorije zanimanja, podaci su to portala MojPosao.hr, a riječ je o analizi podataka iz servisa mojaplaća.hr s više od 47 tisuća sudionika.
Plaće u Federaciji BiH uskoro bi mogle rasti za 200 i više konvertibilnih maraka. Rezultat je to odlaska sve većeg broja stanovnika BiH u inozemstvo, čime se stvara manjak radnika u ovoj zemlji, piše Večernji list BiH. Naime, već neko vrijeme velik broj poslodavaca u BiH je na mukama jer ne mogu naći nove radnike ni zadržati postojeće. Dio njih zbog toga je već podigao plaće, a rast se očekuje i u idućem razdoblju.
Praksa sve više poslodavaca da povećavaju plaće svojim radnicima kako bi ih zadržali u Bosni i Hercegovini rezultirala je i statističkim povećanjem prosječne neto plate u BiH koja je prvi put premašila vrijednost od 900 KM, izvještava Indikator.ba.
U prosincu prošle godine, prosječna islaćena neto plaća u BiH, prema podacima Agencije za statistiku BiH, iznosila je 906 KM i nominalno je viša za 5,1 posto u odnosu na isti mjesec prethodne godine, te viša za 0,8 posto u odnosu na studeni 2018. godine.
Prosječna plaća u Federaciji BiH premašila je 900 KM mjesečno. Unatoč činjenici da je u ovoj zemlji puno proračunskih korisnika, ova vijest zadovoljila je mnoge u zemlji. Rasla je plaća i kod privatnika, u prosjeku od 100 do 300 KM, piše Večernji list BiH. Proteklih godina otišli su im mnogi kvalitetni radnici upravo zbog činjenice da s plaćom kod njih nisu mogli prehranjivati svoju obitelj. Jedno vrijeme moglo se tjerati inat, međutim, to je neke poslodavce skupo koštalo.